Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia vyvoláva už pomaly toľko diskusie ako potraty. Nasledujúci článok je písaný pre laikov. Medici sú šikovní, tí si to nájdu v odbornej literatúre. Odpovieme si na otázky o jej fungovaní, škodlivosti, prospešnosti a iných možnostiach ako sa chrániť pred počatím plodu.

Hormonálna antikoncepcia je najúčinnejšia reverzibilná prevencia otehotnenia. Nájdeme ju vo forme tabletiek, náplastí, teliesok aplikovaných pod kožu, vaginálnych krúžkov či vnútromatericové teliesko.

Ako funguje?

Princípom jej fungovania je ovplyvňovanie hypotalamo-hypofyzárneho systému negatívnou spätnou väzbou. Kto má za sebou aspoň fyziológiu, tomu táto veta stačí.

Kto nie, ideme si najskôr v skratke vysvetliť ako veľmi zjednodušene funguje každomesačná ovulácia a menštruácia. V mozgu máme útvar hypotalamus, ktorý produkuje tzv. Gonadotropin-releasing hormone (gonadotropín uvoľňujúci hormón), v skratke GnRH. Ako jeho názov praví, uvoľňuje gonadotropíny z ďalšieho mozgového útvaru – hypofýzy. Konkrétne sa jedná o folikulostimulačný hormón (FSH) a luteinizačný hormón(LH). Oba sa zúčastňujú na dozrievaní vajíčka a následnej ovulácii vo vaječníku. Zároveň stimulujú tvorbu estrogénu a progesterónu.

Hormonálna antikoncepcia obsahuje jeden alebo oba tieto hormóny – estrogény a progestíny. Keď ich dodáte do tela v takejto forme, poviete zjednodušene mozgu, že ich máte dosť a netreba nič stimulovať. To je negatívna spätná väzba. GnRh sa nebude sekretovať, hypofýza bude menej citlivá a zníži tvorbu FSH a LH. Vaječník teda nedostane informáciu, že v ňom má čosi dozrievať. Dôsledkom toho je zabránenie ovulácii.

Samozrejme všetkoje to veľmi zjednodušene, len pre základné pochopenie. Kto je veľmi zvedavý, určite si príde na svoje napríklad v Roztočilovi, Nečasovi, Ganongovi…

Nežiaduce účinky

Na svete neexistuje liečivý prípravok, ktorý by nemal nejaký nežiaduci účinok.

Medzi najčastejšie patrí bolesť hlavy, pŕs, zmeny nálady, problémy s trávením, zmeny telesnej hmotnosti a celý príbalový leták, ktorý každé balenie antikoncepčného prípravku obsahuje. Lenže neznamená to, žesa prejavia u každého. Alebo že to je najhoršia vec na svete, ako niektorí ľudia reálne prezentujú.

Medzi málo častými nežiaducimi účinkami musíme spomenúť trombózu – upchatie cievy zrazeninou. Zvýšené riziko majú ženy s Leidenskou mutáciou alebo inými trombofilnými stavmi.

Hormonálna antikoncepcia má aj priaznivé účinky. U žien so silným krvácaním nedochádza k tak veľkým krvným stratám. Ak vás pár dní pred vašimi „obľúbenými“ dňami bolí brucho, že nemôžete ani chodiť (alebo máte extrémne silný predmenstruačný syndróm = PMS), vďaka nej nemusíte trpieť. Ďalšou nespornou výhodou je upravenie pravidelnosti cyklu.

Ak jeden prípravok robil zle vašej kamarátke, nemusíte natom byť rovnako. Každý sme individuálny a lieky na nás môžu fungovať trochu odlišne.

Ako sa chrániť pred otehotnením bez hormonálnej antikoncepcie?

Marketing nelenil a vymyslel niekoľko ďalších spôsobov ako sa chrániť.

Medzi najobľúbenejšie patria určite klasické prezervatívy. Rôzne farby, vône, s vrúbkovaním alebo bez, s tvarovaním alebo bez, s latexom alebo bez, s lubrikantom alebo bez, so spermicídnym gélom alebo bez. Obchodníci sa predháňajú, čo divnejšie ponúknu, ale aspoň je sranda.

Počuli ste už o spermicídnych krémoch alebo čípkoch? V našich končinách je populárny Pharmatex (krém alebo čípky), ktorý si aplikujete do pošvy pred pohlavným stykom.

Zaujímavou metódou je aj meranie bazálnej teploty. Každéráno (pred vstaním z postele) si zmeriate teplotu vo vagíne. Ak teplota stúpne o 0,3°C aspoň počas dvoch dní oproti minulému týždňu, ovulujete. Pravdepodobne. Chce to pravidelné meranie, zapisovanie si teplôt a najmä pravidelný cyklus. A zmierenie sa s tým, že otehotnieť môžete. Ale to k pohlavnému styku asi patrí, činie?

Môj osobný názor?

Užívala som ju jeden rok, nesadla mi. Nakoniec ju aj stiahli z trhu, takže som asi nebola jediná :D. Ďalšiu som neskúšala, lebo to bolo drahé. Je tomu už pár dlhých rokov a proti otehotneniu sa dá brániť aj pre mňa osobne jednoduchším spôsobom. Ale ako vždy hovorím, je to každého osobná vec. Čokoľvek čo vám pomôže večer zaspať. A určite to bude lepšie ako dokola chodiť na potraty alebo kupovať „tabletky po“.