Liečba akné a jaziev na duši

Od detstva som rada priekopník. Do čoho sa pustím, do toho sa zažeriem. Ak mi niečo vyjde ako prvej, mám z toho veľkú radosť. Na druhú stranu, ako prvá z triedy dostať akné, ženské mesačné mučenie a prsia nie je príjemné. Najmä keď ste jediná a deti vedia byť zlé, však? Hlavne keď sa niečím odlišujete.

 

Moja pleť sa zhoršovala a ja som vyskúšala celú drogériu a prelustrovala všetky možné ženské časopisy. Nepomohlo. Na rad prišla lekárka, ktorá mi začala predpisovať lieky. Vyskúšala som všetky možné prípravky rozličných zložení a všetko zabralo iba na chvíľu. Potom sa mi moje utrpenie vrátilo. Vyrážky po celej tvári boli čím ďalej tým bolestivejšie. A väčšie.

Každé ráno som strávila tým, že som na seba patlala make up, korektor a púder. (Jediný, ktorý naozaj kryl bol Dermablend od Vichy. A veruže sa zaň aj voľačo platí). Nech robíte čo robíte, vrstvu make upu s hrudkami je stále vidieť. Internet to pravidelne (a naozaj bolestivo) prirovnáva k bielej čokoláde s orieškami. Mojím jediným snom bolo zbaviť sa tohto mučenia. Aby som pred každým jedným výletom von (aj kvôli smetiam!) nestrávila 15 minút v kúpeľni zakrývaním (pre porovnanie, dnes tam strávim 2 minúty).

Bez ohľadu na to, ako veľmi mi liezlo patlanie na nervy, to čo prišlo po odlíčení, bolo horšie. Bolelo to na tvári aj na duši. Najmä keď som videla ostatných, ktorých to netrápilo. Ja mám vždy ku všetkému bonus, tak si k aknóznej pleti pridajte ešte atopickú kožu. A tej veru zosušovanie prípravkami proti akné nesvedčí.

 

Vyslobodenie z najhoršieho prišlo od mojej kožnej lekárky v podobe Roaccutanu. Liek s vedľajšími účinkami, ktorých zoznam obopne dokola celú zem, zabral. Bola som si vedomá vedľajších účinkov a aj toho, že nesmiem v žiadnom prípade otehotnieť (isotretinoin poškodzuje plod). Najviac sa prejavilo zosušovanie. Okrem mastnej pleti, ktorá sa zároveň často z prípravkov  lúpala, som pridala ďalšie vysušovanie. Teraz sa smejem, že som chodila celého pol roka (=dĺžka liečby) ako keksík. Suchá a mrviaca sa.

Určite si niektorí hovoríte, že je to blbosť – dať si život neohrozujúce ochorenie liek, ktorý ho potenciálne ohroziť môže. Ale pre mňa nebola. A spravila by som to znova. Lebo každý máme inú toleranciu bolesti. A ja nerada tolerujem bolesť na duši. Je to veľké rozhodnutie na poriadne zváženie.

Tvár sa mi upravila najlepšie ako vedela, ale stále bola dosť mastná. Ostali čierne bodky (no jéééžiši…) a  počas nepríjemných mesačných dní sa mi objavila vyrážka. Po pár rokoch sa mi začala tvár opäť zhoršovať a ja som sa zľakla, že to bude opäť rovnako zlé. A nebola som ďaleko od pravdy.

 

Tak som začala pátrať a našla som štúdiu o vplyve črevnej mikroflóry na pleť (tuším, že to bola táto). Tak som začala jesť rôzne jogurty s kultúrami. Mierne sa to zlepšilo, ale jogurty rada proste nemám a nikdy som nemala. Tak si kupujem probiotiká v tabletách. A funguje to na mňa naozaj čarovne, aj keď štúdie to netvrdia stopercentne. Raz za niekoľko dní sa nejaká malá potvorka objaví, ale to je oproti tomu predtým nič. Subjektívne si myslím, že aj atopického ekzému mám o dosť menej.

 

 

 

 

Aktuálne moja starostlivosť o pleť vyzerá asi takto

 

Ráno aj večer sa umyjem ružovou penou od Balea. Večer si premasírujem tvár konjakovou špongiou, čo je úchvatný malý zázrak. Neskutočne príjemná vec a navyše ekologická!

Následne sa nakrémujem CeraVe krémom. CeraVe je krém na suchú a atopickú kožu bez obsahu parfumov, konzervačných látok. Označuje sa ako hypoalergénny a nekomedogénny. Na povrchu necháva  jemný film a je veľmi príjemný. Vyhovuje mi, že je bez pachu. Tvár sa mi po ňom nemastí ako po dráždivých vysušovacích krémoch. Čím viac si tvár sušíte, tým viac mazu produkuje. Pravidelnou hydratáciou sa moja pleť mastí výrazne menej a nelesknem sa neustále ako vodná hladina. Ak je nejaký lesk, ľahko si tvár pretriem papierovou vreckovkou.

 

Nezabudnite, že pleť sa prirodzene leskne. Z televízie sme zvyknutí, že ľudia nemajú žiaden lesk. Pod toľkými vrstvami make upu a púdru ho nemajú ani mať kde. O dobrom nasvietení nehovoriac. Každý sa leskne. Niekto viac, niekto menej.

 

Aj ja sa občas púdrujem, najmä keď sa fotím. Využívam minerálny púder Alverde. Jeden z mála, ktorý je na mňa dosť biely.

„Prírodné produkty“ mi nikdy kvôli alergiám nevyhovovali. Keď si prečítate poriadne všetky zloženia, tak často medzi produktom, ktorý označujú ako prírodný a akýmkoľvek iným nie je veľký rozdiel. Ak vôbec nejaký. Veľa produktov sú len marketingové ťahy, ktoré tvrdia, že prírodné je najlepšie. Sklamem vás, nie vždy tomu tak je. Ale to sa už bohužiaľ pre obchod a predaj tovaru nehodí povedať. Lebo prírodný boom je v móde. Rovnako ako „detox“.  Nedetoxikujte sa drahými prípravkami. Je to len drahý moč. Pite dostatok vody, papajte normálnu stravu, cukru tak akurát a dobre bude. Na tele aj na duši.

Nezabudnite, že aj bylinné čaje môžu mať vedľajšie účinky. Často obsahujú látky, ktoré sme izolovali a vytvorili z nich liek dostupný v lekárňach. Navyše môžu reagovať s UV (napr. trezalka), alebo sa biť s účinkami ďalších liekov, ktoré užívate.

Raz za týždeň si dám na tvár pleťovú masku. Milovala som Himalaya Neem Mask, ale aktuálne ju nemôžem nikde zohnať.

Na jazvičky po akné som využívala istú dobu gél Contractubex https://www.drmax.sk/contractubex. Je to ale jeden z gélov, ktorý mierne svrbí. Prežijem pálenie, rezanie, štípanie, ale svrbenie nie. Našťastie ma dobrý účinok aj pravidelná hydratácia a jazvy neboli priveľké. Ak by boli, určite by som využila chemický peeling alebo laser. Bola by to investícia odo mňa pre mňa a také si doprajem, lebo sa mám rada. Najmä keď majú celkom pozitívne účinky.

Antikoncepciu som užívala rok. Konkrétne Chloe, ale vysadila som ju, lebo zo mňa spravila náladovú urevanú mrchu naliatu vodou. Nič pre mňa. Nič pre okolie. Iba pre výrobcov vreckoviek.

 

 

Najlepšiu radu, akú vám môžem dať a ktorá na 100% zaberie je, NERÝPTE SI DO TOHO. Môžete si zaniesť infekciu a akné sa miesto dvoch dní hojí dva týždne. Časté neodborné vytláčanie slabších prejavov akné, ktoré má za následok horšie akné, má aj odborné pomenovanie: acne excoriee. Je častejšie u neurotických dievčat. Prekvapivo…

 

 

Občasná návšteva kozmetického salónu vie tiež spraviť divy. Niekedy sa viac oplatí investovať 20€ do kozmetičky než do ďalšieho krému, ktorý „zaručene“ pomôže.

Určite vám sem nepíšem žiaden recept na krásu, reálne to nie je ani možné. Dostatok vitamínov, spánku, zdravý pohyb a obmedzeniu cukrov spraví však divy a nielen s pleťou. Na starostlivosť o dušu som pridala prechádzky lesom (som veľký fanúšik, už aj zaočkovaný proti kliešťovej encefalitíde) a rozhovory s priateľmi. Odporúčam aplikovať podľa individuálnej potreby. Moja pleť teraz nevyzerá dokonale, ale vyzerá dosť dobre na to, aby som si splnila svoj malý sen a nenosila make up, iba korektor podľa akútnej potreby. Na záver by som ešte dodala jeden z mojich obľúbených výrokov:

 

„Aký by bol svet iný, keby sme miesto fyzickej krásy videli krásu duše.“

 

Určite by sme sa na mnoho ľudí pozerali inak.

Tutok komentuj: