Holky z Polak vyrábajú krásne kúsky šperkov z dreva. Čo ich inšpiruje? Aké sú ich najobľúbenejšie kúsky? Prečítaj si v rozhovore.

Mohli by ste sa nám v krátkosti predstaviť?

Jsme dvě milé holky z Brna, ačkoliv ani jedna z nás není místní. Mirka je ze Slovenska, já, Dita, jsem z jihu Moravy. Obou nám je lehce přes dvacet a milujeme vůni mokrého lesa. Poznaly jsme se před třemi lety a pořád nám je spolu dobře.

 

„Z nikoho si příklad nebereme, chceme to dělat po svém.“

 

Kto prišiel s nápadom vytvárať drevené šperky?

S tím jsem přišla já, minulé léto jsem si zlomila lopatku, a protože jsem nemohla nic náročného, začala jsem doma kutit. Udělala jsem nám na balkon dřevěného jelena z bedýnek. Mirce se líbil, a že by něco takového chtěla jako brož. No a tak jsem začala dělat brože. Okolí chválilo, já se dmula pýchou a než opadalo první listí, prodávala jsem na blešáku.

 

 

Aký je váš najobľúbenejší materiál?

V poslední době mám nejraději „vyhozené“ dřevo, co někde nacházím. Líbí se mi z něj dělat nové kousky – třeba květináče ze starých trámů. Ale už mě chytá za srdce i to exotické, je to úplně něco jiného. A se spojením s pryskyřicí je to pak jasná láska.
Mirka má ráda dřevo, které má hezkou kresbu, je jí jedno jaké. Ale třeba kůži nemá vůbec ráda z etického hlediska, proto máme v nabídce i korkové varianty.

 

Kde hľadáte nápady? Kto vás inšpiruje?

Inspirujeme se nejvíce v origami. Ty nápady na nové produkty máme už hodně i od lidí, co nám třeba na akcích říkají, že by chtěli to a to zvíře.
Z nikoho si ale příklad nebereme, chceme si to dělat po svém.

 

Kam by ste to chceli dotiahnuť?

Loni jsme si ani neříkaly, že bychom si s tím otevřely eshop, no a hele. Jen jsme si řekly, že kdybychom si tím trošku vydělaly na dovolenou, bylo by to tuze fajn. A myslíme, že tak to máme i teď. Je to náš koníček, a že nás v tom lidé podporují, je to nejlepší, co se nám mohlo stát.
Rozhodně nemáme zacíl vytvořit si firmu, kde budeme sekat jeden kus za druhým , ono to pak ztrácí to kouzlo, nebavilo by nás to.

 

 

Ktorý je váš najobľúbenejší výrobok a prečo?

Podle Mirky je to už těžké vybrat, protože každý nový kus při vpuštění do online světa je srdcovka. Když si má ale vybrat jeden kus, volí tedy naši E-lišku, protože je to takový kousek, který nám hodně pomohl dostat se mezi lidi.
Já volím koženou peněženku, protože jsem si ji dlouho přála vyrábět. Seskládat dokupy tu telecí kůži, která už sama o sobě hezky voní, doladit ji mahagonem, co se hezky leskne na slunku, a ošetřit ji celou olejem, je pro mě v součtu celodenní práce. Když se pak podepisuju na její štítek s datem výroby, tetelím se blahem.

 

Čo by ste chceli vytvoriť, ale ešte ste na to nemali čas?

Mě čím dál víc láká bytový design, nebo věci s užitkem nejen pro krásu. Chtěla bych se zaměřit tedy tímto směrem, nápady a chuť už bych měla, jen ten čas a prostory mi chybí.
Mirka by chtěla malou dílničku, do které bychom se mohly zavřít a tvořit. Vše zatím děláme ve sdílené dílně a nebo u nás v bytě.

 

Pracujete na niečom novom pre váš eshop?

Teď pracujeme na úplně novém webu, protože nám stávající nefunguje dle našich představ. Na něm pak představíme novinky jako třeba prstýnky a něco do bytu.

 

Máte aj iné hobby okrem vyrezávania?

Mirka má ráda výlety, pořád mě někam tahá. Já jsem spíš domácí typ, co si čte a pije kávu. Obě ale máme rády courání po lese. Máme dva psíky, ti nás nutí na procházky.

 

Prečo názov „Polak“?

Došla jsem s tím já, nechtěla jsem dát přímo do názvu „dřevo/wood/wooden“, protože jsem nevěděla, jakým směrem se ještě vydáme. No, Mirka je příjmením Poláková. Viděla jsem tam spojení PO-LAK jako po laku. Říkáme, že po-lakujeme, je to takový inside vtip.

 

Web: www.bypolak.com/

Instagram: bypolak

Facebook: www.facebook.com/bypolakcz/

 

 


Ďakujem Mirke a Dite za skvelý rozhovor! <3